Išradimo patentas ar dizainas

Norint užpatentuoti išradimą, būtina, kad patentas atitiktų išradimo lygio kriterijų. Dizainui toks reikalavimas netaikomas. Tačiau estetinės savybės – tai reikalavimas, taikomas būtent dizainui, o ne išradimui.

 

Dizainu negali būti techninės idėjos ir koncepcijos, kurios užtikrina daikto funkcionalumą. Tokios idėjos gali būti užpatentuotos kaip išradimas. Kartais gaminiai turi išradimo ir dizaino elementų ir jiems gali būti pritaikytas dvigubos apsaugos rėžimas. Tokiu atveju svarbu paduoti paraiškas nepažeidžiant naujumo kriterijaus. Jeigu patento ir dizaino savininkas yra tas pats asmuo, tai dizaino naujumo kriterijus laikomas pažeistu, jei paraiška jo įregistravimui buvo paduota vėliau nei po 1 metų po patento paraiškos paskelbimo. O išradimo naujumas, atvirkščiai, bus pažeistas, jei to paties savininko įregistruotas dizainas buvo publikuotas likus 6 mėnesiams iki patento paraiškos padavimo.

 

Išradimo ir dizaino naujumo sąvoka taikoma skirtingai teritorijai. Patentui taikomas naujumo visame pasaulyje reikalavimas, o dizainui reikalingas naujumas tik toje teritorijoje, kurioje pareiškėjas nori gauti apsaugą.

 

Patento galiojimo laikotarpis – 20 metų, kiekvienais metais sumokant nustatytą galiojimo pratęsimo mokestį. Pradinis dizaino registracijos galiojimo terminas yra 5 metai nuo paraiškos padavimo dienos. Pasibaigus nustatytam terminui, dizaino registracijos galiojimas gali būti pratęstas dar keturis kartus po 5 metus iki 25 metų, skaičiuojant nuo paraiškos padavimo dienos.

 

Patento teisinės apsaugos išlaidos paprastai yra žymiai didesnės, bet kriterijai dėl išimtinių teisų pažeidimo fakto nustatymo taip pat skiriasi.

COPYRIGHT © 2021"Brainera". visos teisės saugomos